  • LQ104S1DG21
LQ104S1DG21
advertisement
Manufacturer No:
LQ104S1DG21
Manufacturer:
Sharp Microelectronics
HK JDW NO:
733-LQ104S1DG21
Package:
Datasheet:
LQ104S1DG21
Description:
LCD TFT 10.4" 800X600 SVGA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LQ104S1DG21
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Interface
    Parallel, 18-Bit (RGB)
  • Display Type
    TFT - Color
  • Viewing Area
    211.20mm W x 158.40mm H
  • Display Mode
    Transmissive
  • Backlight
    CCFL
  • Dot Pixels
    800 x 600 (SVGA)
  • Diagonal Screen Size
    10.4 264.16mm
  • Graphics Color
    Red, Green, Blue (RGB)
  • Dot Pitch
    0.26mm Wx0.26mm H
  • Resolution (height)
    600 pixel
  • Resolution (width)
    800 pixel
  • Diagonal Size
    10.4 in
  • Height
    15.5mm
  • Length
    246mm
  • Width
    179mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Number of Pins
    41
  • Packaging
    Box
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    Displays
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Operating Temperature (Max)
    65°C
  • Operating Temperature (Min)
    -10°C