  • LQ121S1LG86
LQ121S1LG86
advertisement
Manufacturer No:
LQ121S1LG86
Manufacturer:
Sharp Microelectronics
HK JDW NO:
733-LQ121S1LG86
Package:
Module
Datasheet:
Description:
TFT Displays & Accessories 12.1 SVGA 800x600 LED Bcklght H. Brght
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LQ121S1LG86
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    LVDS
  • Display Type
    TFT - Color
  • Viewing Area
    246.00mm W x 184.50mm H
  • Display Mode
    Transmissive
  • Backlight
    LED - White
  • Touchscreen
    No
  • Dot Pixels
    800 x 600 (SVGA)
  • Background Color
    White
  • Diagonal Screen Size
    12.1 307.34mm
  • Graphics Color
    Red, Green, Blue (RGB)
  • Dot Pitch
    0.31mm Wx0.31mm H
  • Backlight Type
    LED
  • Resolution (height)
    600 pixel
  • Resolution (width)
    800 pixel
  • Diagonal Size
    12.1 in