  • LQH43MN101J03L
LQH43MN101J03L
advertisement
Manufacturer No:
LQH43MN101J03L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-LQH43MN101J03L
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
LQH43MN101J03L
Description:
Inductor General Purpose Chip Unshielded Wirewound 100uH 5% 1MHz 40Q-Factor Ferrite 160mA 2.5Ohm DCR 1812 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LQH43MN101J03L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    130.010913mg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LQH43
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.4mm
  • Current Rating
    160mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
    1812
  • Inductance
    100μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    2.5Ohm Max
  • Current
    120mA
  • Max DC Current
    160mA
  • Frequency - Self Resonant
    6.8MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    40 @ 796kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Q Factor
    40
  • Inductance Tolerance
    5%
  • DC Current
    160mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 796 KHZ
  • Height
    2.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm