  • LQH55DN101M03L
LQH55DN101M03L
advertisement
Manufacturer No:
LQH55DN101M03L
HK JDW NO:
535-LQH55DN101M03L
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
LQH55DN101M03L
Description:
Ind Power Chip Unshielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 560mA 2220 Embossed T/R
Step5Bar-code shipping tag
LQH55DN101M03L
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    480.014126mg
  • Material - Core
  • Operating Temperature
    -40°C~80°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LQH55
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Wirewound
  • Resistance
    860mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    5.3mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    560mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
    2220
  • Inductance
    100μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.2Ohm Max
  • Max DC Current
    560mA
  • Frequency - Self Resonant
    6.5MHz
    DUAL ENDED
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    560mA
  • Series Resistance
    860mOhm
  • Special Feature
    DCR IS MEASURED AT 40% TOLERANCE
  • Height
    4.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm