  • LQM18PZ1R0MCHD
LQM18PZ1R0MCHD
advertisement
Manufacturer No:
LQM18PZ1R0MCHD
HK JDW NO:
535-LQM18PZ1R0MCHD
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
LQM18PZ1R0MCHD
Description:
FIXED IND 1UH 950MA 290 MOHM
Step5Bar-code shipping tag
LQM18PZ1R0MCHD
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Multilayer
  • Current Rating (Amps)
    950mA
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    290mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    80MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    1MHz
  • Current - Saturation
    600mA
  • Rated Current-Max
    0.95A
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    LQM18
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%