  • LQR2V123MSEH
LQR2V123MSEH
advertisement
Manufacturer No:
LQR2V123MSEH
HK JDW NO:
555-LQR2V123MSEH
Description:
LQR 12000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 35.7A 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LQR2V123MSEH
  • Ripple Current @ Low Frequency
    35.7A @ 120Hz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    7.598 193.00mm
  • Length
    190mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • HTS Code
  • Capacitance
    12000μF
  • Lead Pitch
    31.8008mm
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    5mA
  • Ripple Current
    35.7A