  • LR1F300K
LR1F300K
advertisement
Manufacturer No:
LR1F300K
HK JDW NO:
792-LR1F300K
Package:
Axial
Datasheet:
LR1F300K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LR1F300K
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to LR1F300K .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2007
  • Series
    LR, Neohm
  • Size / Dimension
    0.091Diax0.244L 2.30mmx6.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    300kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.6W
  • Voltage - Rated
    350V
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    600mW
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Max Power Dissipation
    600mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.6W
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Diameter
    2.3mm