  • LS0851500F100V1C
LS0851500F100V1C
advertisement
Manufacturer No:
LS0851500F100V1C
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-LS0851500F100V1C
Package:
Datasheet:
LS0851500F100V1C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LS0851500F100V1C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Actuator Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    LS
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Current Rating (Amps)
    15A AC
  • Current Rating
    15A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    28.8798mm
  • Body Breadth
    10.3124 mm
  • Actuator Type
    Round (Pin Plunger)
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Contact Resistance
    0.1mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    100gf
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    15A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Pretravel
    0.080 (2.0mm)
  • Operating Position
    0.579 (14.7mm)