  • LSIC2SD065A16A
LSIC2SD065A16A
advertisement
Manufacturer No:
LSIC2SD065A16A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-LSIC2SD065A16A
Package:
TO-220-2
Datasheet:
LSIC2SD065A16A
Description:
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.8V @ 16A -55°C~175°C 50μA @ 650V TO-220-2 Through Hole
Quantity:
In Stock : 16037
Step5Bar-code shipping tag
LSIC2SD065A16A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Series
    Gen2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 650V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.8V @ 16A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    650V
  • Current - Average Rectified (Io)
    38A DC
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Capacitance @ Vr, F
    730pF @ 1V 1MHz