  • LSP05GI240SX3333
LSP05GI240SX3333
advertisement
Manufacturer No:
LSP05GI240SX3333
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-LSP05GI240SX3333
Package:
Module
Datasheet:
LSP05GI240SX3333
Description:
LIGHTING SURGE PROTECT 240V SCRW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LSP05GI240SX3333
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Type 2, Type 3
  • Approval Agency
    CE, cURus, KEMA-KEUR, UL
  • Working Voltage
    240V
  • Number of Circuits
    1
  • Number of Poles
    1
  • Form
    Module Only
  • Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV)
    275VAC
  • Current - Discharge (Nom) (8/20μS)
    5kA
  • Current - Discharge (Max) (8/20μS)
    10kA
  • Voltage - Protection Level (VP) (2416)
    2.4kV
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Screw
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C