  • LSRK200.XXID
LSRK200.XXID
advertisement
Manufacturer No:
LSRK200.XXID
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-LSRK200.XXID
Package:
Cylindrical, Blade Terminals
Datasheet:
LSRK200.XXID
Description:
FUSE, TIME DELAY, CLASS RK1, 200A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LSRK200.XXID
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cylindrical, Blade Terminals
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD®, POWR-PRO® LLSRK_ID
  • Size / Dimension
    2.094Diax9.626L 53.19mmx244.50mm
  • Feature
    Indicating
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Current Rating (Amps)
    200A
  • Depth
    38.1mm
  • Current Rating
    200A
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    CE, CSA, QPL, UL
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA AC 20kA DC
  • Class Code
    RK1
  • Fuse Current
    200A
  • Length
    244.5004mm