  • LT 100-S/SP30
LT 100-S/SP30
advertisement
Manufacturer No:
LT 100-S/SP30
Manufacturer:
LEM USA Inc.
HK JDW NO:
455-LT 100-S/SP30
Package:
Module
Datasheet:
LT 100-S/SP30
Purchasing and Inquiry
LT 100-S/SP30 Overview
A Module package is used for the protection of the current sensors. In order to protect these current sensors from damage, they are packaged in the Bulk. Current sensors should supply no more than 28mA of current.
LT 100-S/SP30 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -40°C~70°C
1 Channels
Mounting Type: Chassis Mount
Sensor Type: Hall Effect, Closed Loop
Supply Voltage: ±12V~18V
Frequency: DC~150kHz
Sensing Current: 100A
Module Package
LT 100-S/SP30 Applications
There are a lot of LEM USA Inc. LT 100-S/SP30 Current Sensors applications.
  • Continuity
  • Power Supplies for welding applications
  • DC motor drives
  • Static converters for for DC motor drives
  • Proving Switch
  • DC and AC power monitoring
  • Power factor correction
  • Uninterruptible Power Supplies(UPS)
  • Switched Mode Power Supplies(SMPS)
  • Overcurrent Detection
Step5Bar-code shipping tag
LT 100-S/SP30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LT
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    ±12V~18V
  • Frequency
    DC~150kHz
  • Output
    Ratiometric, Current
  • Current - Supply (Max)
    28mA
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Bidirectional
  • Accuracy
    ±0.5%
  • Response Time
    1μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Closed Loop
  • Linearity
    ±0.1%
  • For Measuring
    AC/DC
  • Current - Sensing
    100A