  • LT1085CT-3.6
LT1085CT-3.6
advertisement
Manufacturer No:
LT1085CT-3.6
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
HK JDW NO:
84-LT1085CT-3.6
Package:
T
Datasheet:
LT1085CT-3.6
Description:
PMIC T
Quantity:
In Stock : 17636
Step5Bar-code shipping tag
LT1085CT-3.6
  • Package / Case
    T
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Bulk
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Current
    5mA
  • Current - Output
    3A
  • Voltage - Output
    3.6V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    4.3V
  • Max Input Voltage
    25V
  • Dropout Voltage
    1.3V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    72dB
  • Min Current Limit
    3.2A