  • LT1085IM-3.6#TRPBF
LT1085IM-3.6#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1085IM-3.6#TRPBF
HK JDW NO:
84-LT1085IM-3.6#TRPBF
Package:
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Description:
Fixed 2.54mm LT1085 PMIC 3 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Step5Bar-code shipping tag
LT1085IM-3.6#TRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LT1085
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    3A
  • Output Voltage 1
    3.6V
  • Input Voltage (Min)
    5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.6V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.5V @ 3A
  • PSRR
    72dB (120Hz)
  • Output Voltage1-Max
    3.672V
  • Output Voltage1-Min
    3.528V
  • Height Seated (Max)
    4.9mm
  • Width
    8.89mm