  • LT1117CST-2.85
LT1117CST-2.85
advertisement
Manufacturer No:
LT1117CST-2.85
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
HK JDW NO:
84-LT1117CST-2.85
Package:
SOT-223
Datasheet:
LT1117CST-2.85
Description:
PMIC SOT-223
Quantity:
In Stock : 10859
Step5Bar-code shipping tag
LT1117CST-2.85
  • Package / Case
    SOT-223
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Bulk
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Number of Outputs
    1
  • Polarity
    Positive
  • Operating Supply Current
    5mA
  • Current - Output
    800mA
  • Quiescent Current
    10mA
  • Voltage - Output
    2.85V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.45V
  • Max Input Voltage
    15V
  • Dropout Voltage
    1.1V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    75dB
  • Min Current Limit
    800mA
  • Output Voltage Accuracy
    1 %