  • LT1118CST-2.85#PBF
LT1118CST-2.85#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1118CST-2.85#PBF
HK JDW NO:
84-LT1118CST-2.85#PBF
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Description:
Enable Fixed LT1118 PMIC 3 TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 6439
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LT1118CST-2.85#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LT1118
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G4
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    15V
  • Output Voltage
    2.85V
  • Output Type
    Fixed
  • Operating Supply Current
    600μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    800mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.85V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    3V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    1mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.3V @ 800mA
  • PSRR
    80dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    80dB
  • Length
    6.505mm