  • LT1360CN8#PBF
LT1360CN8#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1360CN8#PBF
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
HK JDW NO:
84-LT1360CN8#PBF
Package:
DIP
Datasheet:
LT1360CN8#PBF
Description:
1 Channels 34mA per Channel 300nA 79 dB Instrumentational OP Amps DIP
Quantity:
In Stock : 15986
Step5Bar-code shipping tag
LT1360CN8#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    DIP
  • Number of Pins
    8
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    36V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Operating Supply Current
    4mA
  • Max Supply Current
    4.8mA
  • Slew Rate
    800 V/μs
  • Common Mode Rejection Ratio
    79 dB
  • Current - Input Bias
    300nA
  • Output Current per Channel
    34mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    300μV
  • Bandwidth
    50MHz
  • Gain Bandwidth Product
    37MHz
  • Voltage Gain
    76.12dB
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    93dB
  • Max Dual Supply Voltage
    18V
  • Min Dual Supply Voltage
    1.5V
  • Dual Supply Voltage
    3V
  • Nominal Gain Bandwidth Product
    50MHz
  • Number of Amplifiers
  • Height
    3.3mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    6.48mm