  • LT1460GCZ-10#PBF
LT1460GCZ-10#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1460GCZ-10#PBF
HK JDW NO:
471-LT1460GCZ-10#PBF
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
LT1460GCZ-10#PBF
Description:
IC VREF SERIES 0.25% TO92-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LT1460GCZ-10#PBF
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±0.25%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    25ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LT1460
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    10V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    40mA
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    20V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    10.9V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Operating Supply Current
    360μA
  • Voltage - Input
    10.9V~20V
  • Quiescent Current
    270μA
  • Max Output Voltage
    10V
  • Max Input Voltage
    30V
  • Reference Type
    Series
  • Min Output Voltage
    10V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    25 ppm/°C
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    40μVp-p
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    35μVrms
  • Height
    4.57mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.56mm