  • LT1461CIS8-3.3
LT1461CIS8-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LT1461CIS8-3.3
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
HK JDW NO:
84-LT1461CIS8-3.3
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
Fixed PMIC SOIC
Quantity:
In Stock : 12555
Step5Bar-code shipping tag
LT1461CIS8-3.3
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    0.08%
  • Temperature Coefficient
    12 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Output Type
    Fixed
  • Operating Supply Current
    70μA
  • Current - Output
    100mA
  • Quiescent Current
    50μA
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Reference Type
    Series
  • Min Output Voltage
    3.3V