  • LT1579CS8-3.3#TRPBF
LT1579CS8-3.3#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1579CS8-3.3#TRPBF
HK JDW NO:
471-LT1579CS8-3.3#TRPBF
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
0°C~125°C TJ DUAL Battery Management ICs LT1579 8 Pins 1 Cell Multi-Chemistry 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
LT1579CS8-3.3#TRPBF Overview
A 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package would be appropriate for this. 8 pins are on it. The smart tools battery is packaged in a Tape & Reel (TR) case. To mount this electrical component, use Surface Mount. Surface Mount is located in the way of this electronic part. There is a possibility of delivering functions Power Management. When a electronic part is operated at 0°C~125°C TJ, its performance will be optimal. This electronic part has a chemistry of Multi-Chemistry. There is a LT1579 family at the core of it.
LT1579CS8-3.3#TRPBF Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Package
with 8 Pins
Mounting Type: Surface Mount
Battery Chemistry : Multi-Chemistry
LT1579CS8-3.3#TRPBF Applications
  • Robots
  • Passenger boats
  • Power tools
  • Electric street sweepers
  • Estimating the battery’s operational state
  • Tower communications
  • Main inverter
  • A/C power substations
  • Electric train traction batteries
  • Sports cars
Step5Bar-code shipping tag
LT1579CS8-3.3#TRPBF
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LT1579
  • Function
    Power Management
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Max)
    20V
  • Output Voltage1-Max
    3.4V
  • Output Voltage1-Min
    3.2V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Output Current1-Max
    0.3A
  • Dropout Voltage1-Max
    0.75V
  • Fault Protection
    Over Current, Over Temperature, Reverse Battery, Reverse Current
  • Battery Chemistry
    Multi-Chemistry
  • Number of Cells
    1
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm