  • LT1587CM-3.3
LT1587CM-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LT1587CM-3.3
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
HK JDW NO:
84-LT1587CM-3.3
Package:
M
Datasheet:
Description:
PMIC M
Quantity:
In Stock : 14720
Step5Bar-code shipping tag
LT1587CM-3.3
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    M
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Bulk
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Current
    8mA
  • Current - Output
    3A
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Max Input Voltage
    7V
  • Dropout Voltage
    1.15V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    72dB
  • Min Current Limit
    3.1A