  • LT1764AET-2.5
LT1764AET-2.5
advertisement
Manufacturer No:
LT1764AET-2.5
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
HK JDW NO:
84-LT1764AET-2.5
Package:
T
Datasheet:
Description:
PMIC T
Quantity:
In Stock : 16807
Step5Bar-code shipping tag
LT1764AET-2.5
  • Package / Case
    T
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Bulk
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Current
    1mA
  • Current - Output
    3A
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Max Input Voltage
    20V
  • Dropout Voltage
    340mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    63dB
  • Min Current Limit
    3.1A