  • LT1764EFE-1.5#PBF
LT1764EFE-1.5#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1764EFE-1.5#PBF
HK JDW NO:
84-LT1764EFE-1.5#PBF
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
LT1764EFE-1.5#PBF
Description:
Enable Fixed 0.65mm LT1764 PMIC 16 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 95
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LT1764EFE-1.5#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LT1764
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    200mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    3A
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Input Voltage (Min)
    2.7V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    5mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.45V @ 3A
  • PSRR
    63dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    340mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.34V
  • Voltage Tolerance-Max
    3.5%
  • Min Current Limit
    3.1A
  • Input Voltage Absolute-Max
    20V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm