  • LT1965IQ-1.5#TRPBF
LT1965IQ-1.5#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1965IQ-1.5#TRPBF
HK JDW NO:
84-LT1965IQ-1.5#TRPBF
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description:
Enable Fixed LT1965 PMIC 5 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Step5Bar-code shipping tag
LT1965IQ-1.5#TRPBF
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LT1965
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G5
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Voltage - Input (Max)
    20V
    Positive
  • Current - Output
    1.1A
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Current - Quiescent (Iq)
    1.1mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.49V @ 1.1A
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.31V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Voltage Absolute-Max
    22V
  • Height Seated (Max)
    4.877mm
  • Width
    8.89mm