  • LT1999MPMS8-20#PBF
LT1999MPMS8-20#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1999MPMS8-20#PBF
HK JDW NO:
471-LT1999MPMS8-20#PBF
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
40mA per Channel 137.5μA 75 dB Instrumentational OP Amps 5V 4.5V~5.5V LT1999 8 Pins 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
LT1999MPMS8-20#PBF Overview
It is packaged in an 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)-case that protects the operational amplifiers from damage. Buffer amps of this type are called Current Sense-types. Linear amplifier is delivered in a Tube case. A total of 8 terminations have been reported in the past few weeks. In this case, there are 8 pins on the board. Please take in mind that op amp should be run at 5V. Instrumentation amplifier is a part of Operational Amplifier. 8 pins are located on the operational amplifiers. In terms of the input offset voltage, instrumentation amplifier rates at 500μV. It is recommended that this electronic component be mounted using the Surface Mount mounting type. With regard to operating temperature, this op amp functions well at -55°C~150°C. Using an 5.8mA supply current, this operational amplifier ics can be operated. You should keep the voltage gain at 26.06dB for the time being. On this instrumentation amplifier, there are 1 circuits that are connected together. The linear amplifier consists of 2 different elements in total. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 5V. Op amp resistance should stay within the range of 20MOhm.
LT1999MPMS8-20#PBF Features
8 Pins
supply voltage of 5V
26.06dB voltage gain
Resistance of 20MOhm
LT1999MPMS8-20#PBF Applications
  • Home audio systems
  • Voltage regulation circuit
  • Multimedia playback equipment
  • Tablets
  • Precision measurement
  • Radiation thermometry transducers
  • Switching amplifier
  • Subtraction operation circuits
  • Band-stop filter
  • Division circuits
Step5Bar-code shipping tag
LT1999MPMS8-20#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    20MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LT1999
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    2
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    5.8mA
  • Slew Rate
    3V/μs
  • Amplifier Type
    Current Sense
  • Common Mode Rejection Ratio
    75 dB
  • Current - Input Bias
    137.5μA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    4.5V~5.5V
  • Output Current per Channel
    40mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    500μV
  • Bandwidth
    2MHz
  • Voltage Gain
    26.06dB
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    68dB
  • Supply Voltage Limit-Max
    6V
  • Nominal Gain Bandwidth Product
    2MHz
  • Length
    3mm