  • LT3007ETS8-1.8#TRPBF
LT3007ETS8-1.8#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT3007ETS8-1.8#TRPBF
HK JDW NO:
84-LT3007ETS8-1.8#TRPBF
Package:
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Description:
Enable Fixed 0.65mm LT3007 PMIC 8 SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Quantity:
In Stock : 2910
Step5Bar-code shipping tag
LT3007ETS8-1.8#TRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LT3007
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Voltage - Input (Max)
    45V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    20mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Input Voltage (Min)
    2V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    6μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 20mA
  • PSRR
    65dB (120Hz)
  • Length
    2.9mm