  • LT3015MPQ-3.3#TRPBF
LT3015MPQ-3.3#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT3015MPQ-3.3#TRPBF
HK JDW NO:
84-LT3015MPQ-3.3#TRPBF
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description:
Enable Fixed LT3015 PMIC 5 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Step5Bar-code shipping tag
LT3015MPQ-3.3#TRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LT3015
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G5
  • Current - Supply (Max)
    70mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    -30V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Negative
  • Current - Output
    1.5A
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    3.8V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    -3.3V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    2.4mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.68V @ 1.5A
  • PSRR
    61dB (120Hz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.41V
  • Output Voltage1-Max
    3.366V
  • Output Voltage1-Min
    3.234V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    33V
  • Height Seated (Max)
    4.877mm
  • Width
    8.89mm