  • LT3050EMSE-3.3#PBF
LT3050EMSE-3.3#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT3050EMSE-3.3#PBF
HK JDW NO:
84-LT3050EMSE-3.3#PBF
Package:
12-TSSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Description:
Current Limit, Enable, Soft Start Fixed 0.65mm LT3050 PMIC 12 12-TSSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 34835
Step5Bar-code shipping tag
LT3050EMSE-3.3#PBF
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    12
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LT3050
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    5.2mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    45V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Operating Supply Current
    45μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Control Features
    Current Limit, Enable, Soft Start
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.6V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    90μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.55V @ 100mA
  • PSRR
    70dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    340mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.34V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    70dB
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    110mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    50V
  • Length
    4.039mm
  • Width
    3mm