  • LT3060IDC-3.3#TRPBF
LT3060IDC-3.3#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT3060IDC-3.3#TRPBF
HK JDW NO:
84-LT3060IDC-3.3#TRPBF
Package:
DFN
Description:
PMIC DFN
Quantity:
In Stock : 6602
Step5Bar-code shipping tag
LT3060IDC-3.3#TRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 4 months ago)
  • Package / Case
    DFN
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Current
    40μA
  • Current - Output
    100mA
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    1.6V
  • Max Input Voltage
    45V
  • Dropout Voltage
    300mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    70dB
  • Min Current Limit
    110mA