  • LT3651IUHE-4.1#PBF
LT3651IUHE-4.1#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT3651IUHE-4.1#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-LT3651IUHE-4.1#PBF
Package:
QFN EP
Purchasing and Inquiry
LT3651IUHE-4.1#PBF Overview
A QFN EP package would be appropriate for this. Total pins are 36. A voltage of at least 4.8V volts is required on this part. A voltage of 32V volts is recommended for this chip. It should not be less than -40°C in order to activate this device. Temperatures below 125°C are recommended. The output voltage is 4.1V. It is available to power the chip input voltage under 32V. There is 4.8V voltage limit on the device, so it can operate below 4.8V. It is recommended not to power the battery below 4A for battery safety.
LT3651IUHE-4.1#PBF Features
Available in QFN EP Package
with 36 Pins
LT3651IUHE-4.1#PBF Applications
There are a lot of Analog Devices, Inc. LT3651IUHE-4.1#PBF Battery Management ICs applications.
  • Motor drive - 3 phase AC400V inverter
  • Head up display (HUD)
  • Ventilator
  • Reporting operational status to external devices
  • Body ECU
  • Utility vehicles
  • Robot vacuum cleaner
  • Continually optimizing battery performance
  • Buses
  • Center information display (CID)
Step5Bar-code shipping tag
LT3651IUHE-4.1#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Package / Case
    QFN EP
  • Number of Pins
    36
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Supply Voltage
    32V
  • Min Supply Voltage
    4.8V
  • Voltage - Output
    4.1V
  • Min Input Voltage
    4.8V
  • Max Input Voltage
    32V
  • Number of Cells
    1
  • Charge Current - Max
    4A