  • LT3651IUHE-8.2
LT3651IUHE-8.2
advertisement
Manufacturer No:
LT3651IUHE-8.2
HK JDW NO:
471-LT3651IUHE-8.2
Package:
36-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Constant - Programmable LT3651 36-WFQFN Exposed Pad Tube 36 Terminals 36 Pin
Purchasing and Inquiry
LT3651IUHE-8.2 Overview
It is included in the Tube package. There is a 36-WFQFN Exposed Pad package included with this item that you will need to take care of.It appears that the device's mounting type is Surface Mount.The best thing to do is to set the temperature to -40°C~125°C TJ.Using an analog IC of type BATTERY CHARGE CONTROLLER, this device is able to communicate with the outside world.Providing Constant - Programmable current to the device is the only way to charge it.If you use the base part number LT3651, you can look for related parts.As you can see, it has 36 terminations in it.A battery pack is going to have a voltage of 8.2V.In addition, it is equipped with 36 pins.Features like Current, Timer can be programmed.With maximum charging current, its rating is 4A.In this case, the device's maximum supply voltage is 32V.
LT3651IUHE-8.2 Features
Battery pack voltage of 8.2V
36-WFQFN Exposed Pad package
LT3651IUHE-8.2 Applications
  • Industrial lighting
  • Model aircraft
  • Instruments and meters
  • Portable medical instruments
  • Wireless headphones
  • Remote sensor
  • Electricity bank
  • Power tools
  • Remote control toys
  • Home appliances
Step5Bar-code shipping tag
LT3651IUHE-8.2
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    36-WFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    36
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LT3651
  • Pin Count
    36
  • JESD-30 Code
    R-PQCC-N36
  • Analog IC - Other Type
    BATTERY CHARGE CONTROLLER
  • Fault Protection
    Over Temperature
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
    2
  • Voltage - Supply (Max)
    32V
  • Programmable Features
    Current, Timer
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Charge Current - Max
    4A
  • Battery Pack Voltage
    8.2V
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    6mm
  • Width
    5mm