  • LT6200CS6#TRMPBF
LT6200CS6#TRMPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT6200CS6#TRMPBF
HK JDW NO:
471-LT6200CS6#TRMPBF
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
LT6200CS6#TRMPBF
Description:
1 Channels 90mA per Channel 23μA 65 dB Instrumentational OP Amps 2.5V~12.6V ±1.25V~6.3V LT6200 6 Pins SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Purchasing and Inquiry
LT6200CS6#TRMPBF Overview
The linear amplifier is packaged in a SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 case which makes it easy for the consumer to handle. The instrumentation amplifier in this picture is of the Buffer-type. The op amp is delivered to you in a Cut Tape (CT) case. In recent months, the number of terminations has approached 6. There are a total of 6 pins on this op amp. Please take in mind that op amp should be run at 5V. In more specific terms, this linear amplifier can be categoriOperational Amplifiered as a Operational Amplifier-type device. A total of 6 pins are present on the instrumentation amplifier. With regard to input offset voltage, instrumentation amplifier is rated at 1mV. Surface Mount is the recommended mounting type for this linear amplifier. The buffer amplifier functions well at 0°C~70°C as far as operating temperature is concerned. This op amp can operate from a supply current at 20mA. Maintain 101.58dB as the voltage gain. Instrumentation amplifier has 1 channels on it. A benefit of this op amp ic is that it outputs Rail-to-Rail signals, which is one of the many advantages it has to offer. For the packing of the instrumentation amplifier, TAPE AND REEL is adopted.
LT6200CS6#TRMPBF Features
6 Pins
supply voltage of 5V
101.58dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
LT6200CS6#TRMPBF Applications
  • MP3
  • Blood pressure sensors
  • Medical instruments
  • Fission chambers
  • Laptop
  • High speed sample
  • Mobile phone
  • Integrator circuits
  • Home audio systems
  • High/low-pass filter circuit
Step5Bar-code shipping tag
LT6200CS6#TRMPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LT6200
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Power Supplies
    3/5/+-5V
  • Number of Channels
    1
  • Operating Supply Current
    20mA
  • Supply Current-Max
    29mA
  • Slew Rate
    50V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    Buffer
  • Common Mode Rejection Ratio
    65 dB
  • Current - Input Bias
    23μA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.5V~12.6V ±1.25V~6.3V
  • Output Current per Channel
    90mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    1mV
  • Bandwidth
    165MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -5V
  • Unity Gain BW-Nom
    165000 kHz
  • Voltage Gain
    101.58dB
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    60dB
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
    YES
  • Voltage - Input Offset
    2.5mV
  • Low-Bias
    NO
  • Programmable Power
  • Nominal Gain Bandwidth Product
    165MHz
  • Length
    2.9mm