  • LT6200CS8-10#PBF
LT6200CS8-10#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT6200CS8-10#PBF
HK JDW NO:
84-LT6200CS8-10#PBF
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
LT6200CS8-10#PBF
Description:
23μA 90 dB Instrumentational OP Amps 2.5V~12.6V ±1.25V~6.3V LT6200 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 5574
Step5Bar-code shipping tag
LT6200CS8-10#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LT6200
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Power Supplies
    3/5/+-5V
  • Number of Circuits
    1
  • Current - Supply
    20mA
  • Slew Rate
    450V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    Buffer
  • Common Mode Rejection Ratio
    90 dB
  • Current - Input Bias
    23μA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.5V~12.6V ±1.25V~6.3V
  • Gain Bandwidth Product
    1.6GHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -5V
  • Unity Gain BW-Nom
    1600000 kHz
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
    YES
  • Supply Voltage Limit-Max
    6.3V
  • Voltage - Input Offset
    2.5mV
  • Low-Bias
    NO
  • Programmable Power
  • Neg Supply Voltage-Max (Vsup)
    -6.3V
  • Wideband
  • Power
  • Length
    4.9025mm