  • LT6200IS6-10#TRM
LT6200IS6-10#TRM
advertisement
Manufacturer No:
LT6200IS6-10#TRM
HK JDW NO:
84-LT6200IS6-10#TRM
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
LT6200IS6-10#TRM
Description:
23μA 90 dB Instrumentational OP Amps 50μA 2.5V~12.6V ±1.25V~6.3V LT6200-10 6 Pins SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Quantity:
In Stock : 3468
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LT6200IS6-10#TRM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    LT6200-10
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Power Supplies
    3/5/+-5V
  • Number of Circuits
    1
  • Current - Supply
    20mA
  • Slew Rate
    450V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    Buffer
  • Common Mode Rejection Ratio
    90 dB
  • Current - Input Bias
    23μA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.5V~12.6V ±1.25V~6.3V
  • Gain Bandwidth Product
    1.6GHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -5V
  • Unity Gain BW-Nom
    1600000 kHz
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    50μA
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
    YES
  • Supply Voltage Limit-Max
    6.3V
  • Voltage - Input Offset
    2.5mV
  • Current - Output / Channel
    90mA
  • Low-Bias
    NO
  • Programmable Power
  • Neg Supply Voltage-Max (Vsup)
    -6.3V
  • Wideband
  • Power
  • Length
    2.9mm