  • LT6600CS8-10
LT6600CS8-10
advertisement
Manufacturer No:
LT6600CS8-10
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
HK JDW NO:
84-LT6600CS8-10
Package:
SOIC N
Datasheet:
Description:
1 Channels 40μA Instrumentational OP Amps SOIC N
Quantity:
In Stock : 9861
Step5Bar-code shipping tag
LT6600CS8-10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    11V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    36mA
  • Current - Input Bias
    40μA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    5mV
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -5V
  • Max Dual Supply Voltage
    5.5V
  • Min Dual Supply Voltage
    1.35V
  • Dual Supply Voltage
    5V
  • Nominal Gain Bandwidth Product
    10MHz
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.899mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    SOIC N
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    CAN ALSO OPERATE FROM A SINGLE 3V OR 5V SUPPLY