  • LT6654BMPS6-4.096#TRPBF
LT6654BMPS6-4.096#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT6654BMPS6-4.096#TRPBF
HK JDW NO:
84-LT6654BMPS6-4.096#TRPBF
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Description:
-55°C~125°C TA Fixed 0.95mm PMIC LT6654 SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Quantity:
In Stock : 3699
Step5Bar-code shipping tag
LT6654BMPS6-4.096#TRPBF
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    20ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LT6654
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    4.096V
  • Output Type
    Fixed
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    36V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.596V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Voltage - Input
    4.596V~36V
  • Current - Output
    10mA
  • Current - Supply
    600μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    4.096V
  • Reference Type
    Series
  • Output Voltage-Max
  • Temp Coef of Voltage-Max
    23 ppm/°C
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    2ppmp-p
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    2ppmrms
  • Length
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Width
    1.625mm