  • LT6656AIDC-2.048#TRMPBF
LT6656AIDC-2.048#TRMPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT6656AIDC-2.048#TRMPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-LT6656AIDC-2.048#TRMPBF
Package:
DFN
Description:
V-Ref Precision 2.048V 5mA 6-Pin DFN EP T/R
Step5Bar-code shipping tag
LT6656AIDC-2.048#TRMPBF
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    DFN
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    0.1%
  • Temperature Coefficient
    10 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Channels
    1
  • Current - Output
    5mA
  • Quiescent Current
    1μA
  • Max Output Voltage
    2.048V
  • Voltage - Output
    2.048V