  • LT6660HCDC-10
LT6660HCDC-10
advertisement
Manufacturer No:
LT6660HCDC-10
HK JDW NO:
84-LT6660HCDC-10
Package:
3-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
LT6660HCDC-10
Description:
0°C~70°C Fixed 0.5mm PMIC 12.5V 3-WFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 9435
Step5Bar-code shipping tag
LT6660HCDC-10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    3-WFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Published
    2004
  • Tolerance
    ±0.2%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    20ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage References
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    S-PSSO-N3
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    10V
  • Output Type
    Fixed
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    20V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    10.9V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Voltage - Input
    10.9V~20V
  • Current - Output
    20mA
  • Current - Supply
    350μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    10V
  • Reference Type
    Series
  • Output Voltage-Max
    10.02V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    20 ppm/°C
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    4ppmp-p
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    4ppmrms
  • Length
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    2mm