  • LT7339002B680RJTD
LT7339002B680RJTD
advertisement
Manufacturer No:
LT7339002B680RJTD
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-LT7339002B680RJTD
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
LT7339002B680RJTD
Purchasing and Inquiry
LT7339002B680RJTD Overview
To prevent damage to the PTC thermistors, they are packaged in 1206 (3216 Metric) packages. PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR) for the purpose of protecting them from damage. 2 is the termination of the PTC thermistor. In terms of heat production, PTC thermistors are rated as 0.125W.
LT7339002B680RJTD Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Resistance @ 25°C: 680Ohm
Terminal Shape: WRAPAROUND
Series: LT73, Citec
Operating Temperature: -40°C~125°C
LT7339002B680RJTD Applications
There are a lot of TE Connectivity Passive Product LT7339002B680RJTD PTC Thermistors applications.
  • Digital Cameras
  • Industrial
  • General Purpose Temperature Monitoring
  • Cellular Phones
  • Electronic ballasts
  • Building automation
  • Solid state drives
  • Power supplies, converters, and heat- sink
  • Portable Battery-Powered Equipment
  • Battery Packs
Step5Bar-code shipping tag
LT7339002B680RJTD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    LT73, Citec
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    3900 ppm/°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    THIN FILM
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Working Voltage
    75V
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Power - Max
    100mW
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    75V
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance @ 25°C
    680Ohm