  • LTC1068-50IG#TRPBF
LTC1068-50IG#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC1068-50IG#TRPBF
HK JDW NO:
471-LTC1068-50IG#TRPBF
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
Tape & Reel (TR) Active Filters Active 28 ROHS3 Compliant DUAL
Purchasing and Inquiry
LTC1068-50IG#TRPBF Overview
A 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package contains it.Packaged in a Tape & Reel (TR) format, it is a very good product.A Surface Mount mount is used for mounting the gadget.There is a filter type Universal Switched Capacitor associated with this part.A power source of 3.14V~11V ±3.14V~5.5V should be able to power it.28-pins are present on both sides of the device.Device components with a LTC1068 are the best.Cutoff or center frequency is 50kHz for the device.When 260 is reached, the peak reflow temperature has been reached.Components are powered by a 5V source at all times.4 is the figure of the filters.5.5V reaches maximum supply voltage (Vsup).+-1.57/+-5V supplies are present in the device.Currently, 85°C is the highest working temperature that can be achieved.
LTC1068-50IG#TRPBF Features
Supply voltage of 5V
LTC1068-50IG#TRPBF Applications
There are a lot of Linear Technology/Analog Devices LTC1068-50IG#TRPBF active filters applications.
  • High- performance digital low-pass filters
  • 1-D and 2-D FIR Filters
  • Communication Channel or Roofing Filters
  • One- and two-dimensional image processing
  • Image Processing
  • Chrominance bandwidth limiter
  • Complex Multiply-Add
  • Telecommunications
  • Single-Ended to Differential Conversion
  • D/A and A/D pre/post Filtering
Step5Bar-code shipping tag
LTC1068-50IG#TRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3.14V~11V ±3.14V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC1068
  • Pin Count
    28
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    +-1.57/+-5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Filter Type
    Universal Switched Capacitor
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -5V
  • Neg Supply Voltage-Max (Vsup)
    -5.5V
  • Filter Order
    8th
  • Frequency - Cutoff or Center
    50kHz
  • Number of Filters
    4
  • Transfer Characteristics
    RESISTOR PROGRAMMABLE
  • Poles and Zeros
    2 AND 0
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    5.3mm