  • LTC1726ES8-2.5#PBF
LTC1726ES8-2.5#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC1726ES8-2.5#PBF
HK JDW NO:
471-LTC1726ES8-2.5#PBF
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
2.5V8 Terminals 8-Pin LTC1726 Voltage supervisor3 Channels Min 1V Max 7V
Purchasing and Inquiry
LTC1726ES8-2.5#PBF Overview
Power management is mounted through 8 terminals. Packaging is in the form of a Tube. Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. There are 3 channels on this power managment ic that can be found in a series. In this PMIC, you can find 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) functions for your reference. As with other Multi-Voltage Supervisor products, this IC management also offers a wide range of benefits. As specified in the package specification, the peak reflow temperature of the package is set at 260. IC management conducts in a 2.5V-voltage supply. As a subcategory, this PMIC chip can be categorized as Power Management Circuits. A total of 8 pins are located on this power management. This power management system has 8 pins. In order for this IC power to function, the supply voltage (Vsup) cannot be less than 1V. There should be no more than 7V volts of supply voltage (Vsup) in this power management. The recommended mounting type is Surface Mount. This power management is the recommended temperature range for the supervisors: -40°C~85°C TA. During operation, this power management system outputs Open Drain or Open Collector. You can always use LTC1726, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer. With 3 elements, this supervisor has been used extensively in all application areas.
LTC1726ES8-2.5#PBF Features
Multi-Voltage Supervisor type
Minimum supply voltage of 1V
LTC1726ES8-2.5#PBF Applications
  • Detection of phase sequence
  • Military communications
  • Military electronics
  • Refrigeration
  • Electrical fire monitoring system
  • Cloud computing
  • Linux and server computing
  • Embedded computing
  • External alarm
  • Network equipment
Step5Bar-code shipping tag
LTC1726ES8-2.5#PBF
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Type
    Multi-Voltage Supervisor
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LTC1726
  • Pin Count
  • Number of Elements
    3
  • Max Supply Voltage
    7V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Nominal Supply Current
    30μA
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Watchdog Timer
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.337V 3.085V Adj
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm