  • LTC1727ES8-2.5#PBF
LTC1727ES8-2.5#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC1727ES8-2.5#PBF
HK JDW NO:
471-LTC1727ES8-2.5#PBF
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
2.5V8 Terminals 8-Pin LTC1727 Voltage supervisor3 Channels Min 1V Max 7V
Purchasing and Inquiry
LTC1727ES8-2.5#PBF Overview
There are 8 mounting terminals on the voltage supervisor, each of which has a different function. A Tube package is used to package the power management. In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. This power managment ic consists of 3 channels, each of which can be used independently. There are 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) functions included in this PMIC so that you can refer to them. There are a lot of similarities between this IC management and other Multi-Voltage Supervisor products. Packages are specified to have an average peak reflow temperature of 260. IC management conducts in a 2.5V-voltage supply. IC management is possible to find a succession of 3 voltages that have been checked. There is a subcategory called Power Management Circuits for this power management. 8 pins are present in total in this power management. Pin count of the power management is 8. It is recommended that Vsup should not be less than 1V for this IC power. This IC power should be powered by no more than 7V volts of supply voltage (Vsup). The mounting type of the supervisors is Surface MountThe supervisors should be set to the following temperature: -40°C~85°C TA. The output voltage of this power managment ic during operation is Open Drain or Open Collector. You can always use LTC1727, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer.
LTC1727ES8-2.5#PBF Features
Multi-Voltage Supervisor type
Minimum supply voltage of 1V
LTC1727ES8-2.5#PBF Applications
  • Embedded computing
  • DC stabilized power supply module
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Solar power charger
  • Linux and server computing
  • Military communications
  • Kitchen appliances
  • Leakage protection
  • Automotive power systems
  • Medical-specific insulation monitor
Step5Bar-code shipping tag
LTC1727ES8-2.5#PBF
    Select All
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.338V 3.086V Adj
  • Number of Voltages Monitored
    3
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Type
    Multi-Voltage Supervisor
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    LTC1727
    3
  • Max Supply Voltage
    7V