  • LTC2051HVIMS10#TRPBF
LTC2051HVIMS10#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC2051HVIMS10#TRPBF
HK JDW NO:
84-LTC2051HVIMS10#TRPBF
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
90pA 130 dB Instrumentational OP Amps 0.0003μA 2.7V~12V ±1.35V~6V LTC2051 10 Pins 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 4381
Step5Bar-code shipping tag
LTC2051HVIMS10#TRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC2051
  • Pin Count
    10
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G10
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Power Supplies
    3/5/+-5V
  • Number of Circuits
    2
  • Current - Supply
    1mA
  • Slew Rate
    2V/μs
  • Architecture
    CHOPPER-STAB
  • Amplifier Type
    Zero-Drift
  • Common Mode Rejection Ratio
    130 dB
  • Current - Input Bias
    90pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.7V~12V ±1.35V~6V
  • Gain Bandwidth Product
    3MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -5V
  • Unity Gain BW-Nom
    3000 kHz
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.0003μA
  • Low-Offset
    YES
  • Frequency Compensation
  • Supply Voltage Limit-Max
    6V
  • Voltage - Input Offset
    1μV
  • Low-Bias
  • Micropower
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.00015μA
  • Programmable Power
    NO
  • Neg Supply Voltage-Max (Vsup)
    -6V
  • Wideband
    NO
  • Power
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    1.1mm