  • LTC2310HMSE-16#TRPBF
LTC2310HMSE-16#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC2310HMSE-16#TRPBF
HK JDW NO:
471-LTC2310HMSE-16#TRPBF
Package:
16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Description:
16 Bit 0.5mm ADC LTC2310 3.3V 16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
LTC2310HMSE-16#TRPBF Overview
The analogue to digital converter is designed with 16 Bits.The AD converter is embedded in the 16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad package.The ADC converter is packaged in the way of Tape & Reel (TR).The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 16 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 3.3V.The A/D converter has 1 channels.The is equipped with 16 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to NOT SPECIFIED to be essentially indestructible.There are ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~125°C.The number of samples of audio recorded every second is 2M Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential.There are External, Internal reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for SAMPLE time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is SAR.The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 3.13V~3.47V 5V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.It belongs to LTC2310 family.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 3.13V~3.47V 5V.1 inputs are employed.The maximal analog input voltage of this electrical AD converter is 2.054V.The minimal analog input voltage of this electrical AD converter is -2.042V.
LTC2310HMSE-16#TRPBF Features
1 Functions
16 basic kinds of terminations
16 pin count
LTC2310HMSE-16#TRPBF Applications
There are a lot of Linear Technology/Analog Devices LTC2310HMSE-16#TRPBF ADC applications.
  • Transducer
  • High Speed Data Acquisition
  • Scientific instruments
  • Data Acquisition Systems
  • AC motor control
  • Scientific instruments.
  • Telecommunications
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Audio/Video devices
Step5Bar-code shipping tag
LTC2310HMSE-16#TRPBF
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LTC2310
  • Pin Count
    16
  • Configuration
    S/H-ADC
  • Number of Bits
  • Input Type
    Differential
  • Architecture
    SAR
  • Number of Inputs
    1
  • Converter Type
    ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION
  • Reference Type
    External, Internal
  • Data Interface
    LVDS - Serial, Serial
  • Sampling Rate
    2 MHz
  • Voltage - Supply, Analog
    3.13V~3.47V 5V
  • Voltage - Supply, Digital
    3.13V~3.47V 5V
  • Number of Analog In Channels
  • Sampling Rate (Per Second)
    2M
  • Output Bit Code
    BINARY
  • Sample and Hold / Track and Hold
    SAMPLE
  • Ratio - S/H:ADC
    1:1
  • Analog Input Voltage-Max
    2.054V
  • Analog Input Voltage-Min
    -2.042V
  • Length
    4.039mm
  • Width
    3mm