  • LTC2634CMSE-HMX10#PBF
LTC2634CMSE-HMX10#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC2634CMSE-HMX10#PBF
HK JDW NO:
471-LTC2634CMSE-HMX10#PBF
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Description:
1.8mW μWDACVoltage - BufferedSurface Mount
Purchasing and Inquiry
LTC2634CMSE-HMX10#PBF Overview
There are two packages that contain it: 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad package and X package. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~70°C. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tube. Its base part number LTC2634 can be used to find parts that are related to it. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. With a total of 10 pins, it is equipped with a high level of security.
LTC2634CMSE-HMX10#PBF Features
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad package
10 pin count
LTC2634CMSE-HMX10#PBF Applications
  • Voltage Set Point Control
  • Digitally controlled calibration
  • Precision setpoint control
  • Software Radio
  • Video Encoder
  • Programmable Power Supplies
  • RF signal generators, arbitrary waveform generators
  • DAT Recorders and Players
  • Industrial Control Systems
  • Digital Offset & Gain Adjustment
Step5Bar-code shipping tag
LTC2634CMSE-HMX10#PBF
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    1.8mW
  • Base Part Number
    LTC2634
  • Pin Count
    10
  • Output Type
    Voltage - Buffered
  • Interface
    SPI, Serial
  • Number of Bits
    10
  • Supply Type
    Single
  • Reference Type
    External, Internal
  • Data Interface
    SPI
  • Differential Output
    No
  • Voltage - Supply, Analog
    5V