  • LTC4050EMS-4.1#TRPBF
LTC4050EMS-4.1#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC4050EMS-4.1#TRPBF
HK JDW NO:
471-LTC4050EMS-4.1#TRPBF
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
Constant - Programmable LTC4050 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Tape & Reel (TR) 6V 10 Terminals 10 Pin
Purchasing and Inquiry
LTC4050EMS-4.1#TRPBF Overview
It comes in the package?of a Tape & Reel (TR). With this item, there is a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package that comes with it.Mounting type for the device is Surface Mount.The best thing to do is to set the temperature to -40°C~85°C TA.This device makes use of an analog IC called POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT in order to provide its functionality.Charge the device by supplying it with Constant - Programmable current.You can find this device's related parts by searching the base part number LTC4050.In general, the number of terminations found within it is 10 as a whole.For the battery pack, it is set to 4.1V.There are 10 pins on it.Programmable features, such as Timer, are available.Channels are available in a total of 2.Its maximum supply voltage is 10V.If it runs off of a 6V battery, then it should be able to run continuously.
LTC4050EMS-4.1#TRPBF Features
Battery pack voltage of 4.1V
2 channels
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
LTC4050EMS-4.1#TRPBF Applications
  • Remote powered communication and telemetry systems
  • Floor scrubber
  • Rental fleets
  • Portable devices
  • Industrial handhelds
  • Battery backup applications
  • Personnel carriers
  • Fast charge
  • Conventional charge
  • Charging cradle for wearable devices
Step5Bar-code shipping tag
LTC4050EMS-4.1#TRPBF
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    10
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    6V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LTC4050
  • Pin Count
    10
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Channels
    2
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Battery Chemistry
    Lithium-Ion
  • Number of Cells
    1
  • Voltage - Supply (Max)
    10V
  • Programmable Features
    Timer
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Battery Pack Voltage
    4.1V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm