  • LTC4218IDHC-12#PBF
LTC4218IDHC-12#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC4218IDHC-12#PBF
HK JDW NO:
471-LTC4218IDHC-12#PBF
Package:
16-WFDFN Exposed Pad
Description:
Tube Active 1 Surface Mount Hot Swap Controllers 1.6mA mA OVP, UVLO 16-WFDFN Exposed Pad 1 ATCA, MicroTCA? Hot Swap Controller, Monitor
Purchasing and Inquiry
LTC4218IDHC-12#PBF Overview
The 16-WFDFN Exposed Pad package contains it.Currently, 1 channels can be accessed.Tube-shaped packaging is used for this product.This device has a total of 16 terminations.Device DUAL is in the terminal position.A total of 16 pins are present on it.Hot-swappable device is possible to achieve high efficiency wHot-swappable deviceh a supply voltage of 12V.This is set up in the same way as Surface Mount.Hot-swappable device is classified as a Hot Swap Controller, Monitor electrical component.If you want reliable performance, you should set the temperature to -40°C~85°C.Application ATCA, MicroTCA? is available on the device.The article is featured in OVP, UVLO.In theory, it should work as long as the power source has a 2.9V~26.5VV input.LTC4218 numbers belong to this family.This device operates by using 16 pins.A gadget like this is self-contained in Power Management Circuits.There are Auto Retry, Current Limit, Fault Timeout, Latched Fault features that can be programmed.Presently, there is a limited supply of 1.6mA.The supply voltage (Vsup) should be kept above 2.9V for normal operation.A maximum supply current of 5mA is required for the device to operate.10μA is the maximum output current required to meet the operation criteria.30V output voltage enables high efficiency.
LTC4218IDHC-12#PBF Features
The terminal position of 16
Features of OVP, UVLO
Programmable features of Auto Retry, Current Limit, Fault Timeout, Latched Fault
Output voltage of 30V
LTC4218IDHC-12#PBF Applications
  • Redundant-array-of-independent-disk (RAID) storage
  • Circuit breakers for high-side circuits
  • Undervoltage protection
  • Circuit power protectors
  • CompactPCI
  • Automatic restart after load failure
  • Continuous monitoring of device temperature
  • PC board hot swap insertion and removal
  • Network switch
  • Safe board insertion and extraction
Step5Bar-code shipping tag
LTC4218IDHC-12#PBF
    Select All
  • Supply Current-Max (Isup)
    5mA
  • Nominal Input Voltage
    12V
  • Internal Switch(s)
    No
  • Programmable Features
    Auto Retry, Current Limit, Fault Timeout, Latched Fault
  • Feature Pins
    FB, /FLT, IMON, ISET, OV, PG, SOURCE, TIMER, UV
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    5mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Package / Case
    16-WFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    OVP, UVLO
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Hot Swap Controller, Monitor
  • Applications
    ATCA, MicroTCA™
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.9V~26.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Depth
    3mm
  • Base Part Number
    LTC4218
  • Pin Count
  • Output Voltage
    30V
  • Max Output Current
    10μA
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.9V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Current - Supply
    1.6mA
  • Max Output Voltage
    800mV
  • Max Input Voltage
    26.5V