  • LTC6101HVCIS5#TRPBF
LTC6101HVCIS5#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC6101HVCIS5#TRPBF
HK JDW NO:
471-LTC6101HVCIS5#TRPBF
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Description:
1mA per Channel 100nA Instrumentational OP Amps 5V~100V LTC6101 5 Pins SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Purchasing and Inquiry
LTC6101HVCIS5#TRPBF Overview
Op amp is packaged in SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 case. An op amp ic of the Current Sense type. The case in which buffer amplifier is delivered is called a Tape & Reel (TR) case. The number of terminations approaches 5. Linear amplifier has a total of 5 pins. It is important to remember that this op amp should be operated at a voltage of 12V volts. I would like to specify that this buffer amplifier belongs to the Other Analog ICs-type of devices. It has 5 pins that make up the linear amplifier. The input offset voltage is 150μV. The mounting type that is recommended for this electrical part is Surface Mount. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier performs well at a temperature of about -40°C~85°C . You can run this op amp ic on 350μA . In total, there are 1 circuits on this buffer amplifier. As a whole, there are 1 elements that make up this buffer amplifier. In this linear amplifier, there is also an analog IC called a ANALOG CIRCUIT.
LTC6101HVCIS5#TRPBF Features
5 Pins
supply voltage of 12V
LTC6101HVCIS5#TRPBF Applications
  • Medical instruments
  • Blood pressure sensors
  • Medical imaging
  • Large motor controllers
  • Portable docking station
  • Exponential operation circuits
  • Scintillation detectors
  • ECG equipment
  • High-frequency data acquisition systems
  • Proportional counter tubes
Step5Bar-code shipping tag
LTC6101HVCIS5#TRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC6101
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    60V
  • Power Supplies
    4/60V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
  • Number of Circuits
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    350μA
  • Amplifier Type
    Current Sense
  • Current - Input Bias
    100nA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    5V~100V
  • Output Current per Channel
    1mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    150μV
  • Supply Current-Max (Isup)
    690mA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    110dB
  • Voltage - Input Offset
    400μV
  • Nominal Gain Bandwidth Product
    200 kHz
  • Length
    2.9mm