  • LTKAK3-066C
LTKAK3-066C
advertisement
Manufacturer No:
LTKAK3-066C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-LTKAK3-066C
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
LTKAK3-066C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LTKAK3-066C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LTKAK3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    C BEND
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    72V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    500A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    120V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    66V
  • Unidirectional Channels
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    66V
  • Capacitance @ Frequency
    6000pF @ 10kHz