  • LTL-42M2NH51P
LTL-42M2NH51P
advertisement
Manufacturer No:
LTL-42M2NH51P
Manufacturer:
Lite-On
HK JDW NO:
456-LTL-42M2NH51P
Package:
Datasheet:
LTL-42M2NH51P
Description:
LED CBI 3MM 4-LEVEL GREEN/YELLOW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LTL-42M2NH51P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    RADIAL MOUNT
  • Published
    2000
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    8
  • Color
    Green (x 3), Yellow (x 1)
  • Voltage - Rated
    2.1V Green 2.1V Yellow
  • HTS Code
  • Packing Method
    BULK
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Configuration
    4 High
  • Current
    120mA Green 80mA Yellow
  • Viewing Angle
    60°
  • Optoelectronic Device Type
    DUAL COLOR LED ARRAY
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    4.20mm Dia
  • Luminous Intensity
    5.6 mcd
  • Lens Type
    Diffused, Tinted
  • Millicandela Rating
    12.6mcd Green, 5.6mcd Yellow
  • Wavelength - Peak
    565nm 585nm
  • Overall Height
    20.3mm